TE Connectivity Deutsch Connectors M83723/75W1624N-LC
M83723/75W1624N-LC picture photo
Mfg. Part Number
M83723/75W1624N-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS SKT
Datasheet Download
M83723/75W1624N-LC.pdf
Availability of M83723/75W1624N-LC
QUANTITY
M83723/75W1624N-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/75W1624N-LC
Internal Part NumberEIS-M83723/75W1624N-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert16-24
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/75W1624N-LC
Related LinksM83723/75, M83723/75W1624N-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
M83723/75W1624N-LC Details Description
Related parts for M83723/75W1624N-LC
REGULATR 32A BSTR FOR PT7779 SMD datasheet.pdf
SIDACTOR 300V 400A PROT 6SOIC datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2PF 16V 0201 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 37, 37 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR 3A 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf