Amphenol Aerospace Operations M83723/75W1624N
M83723/75W1624N picture photo
Mfg. Part Number
M83723/75W1624N
Brief Description
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
M83723/75W1624N.pdf
Availability of M83723/75W1624N
QUANTITY
M83723/75W1624N Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/75W1624N
Internal Part NumberEIS-M83723/75W1624N
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert16-24
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/75W1624N
Related LinksM83723/, M83723/75W1624N Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
M83723/75W1624N Details Description
Related parts for M83723/75W1624N
Connector Receptacle 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES CHAS MNT 39 OHM 5% 150W datasheet.pdf
CABLE USB A MALE-A MALE 1M datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
LABEL CARD datasheet.pdf
A/L UNIV HDR 20P VERT LG LAT HT datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
M801 2C 2#12 SKT RECP THRD datasheet.pdf
PT FO 2.0MM OFNR XG,LC SEC RED datasheet.pdf