TE Connectivity Deutsch Connectors M83723/75W2041N
M83723/75W2041N picture photo
Mfg. Part Number
M83723/75W2041N
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
M83723/75W2041N.pdf
Availability of M83723/75W2041N
QUANTITY
M83723/75W2041N Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/75W2041N
Internal Part NumberEIS-M83723/75W2041N
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/75W2041N
Related LinksM83723/, M83723/75W2041N Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
M83723/75W2041N Details Description
Related parts for M83723/75W2041N
FIXED IND 6.8NH 230MA 820 MOHM datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 250MA 24V RAD datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 10POS 5.08MM BK datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 800MHZ 783FCBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR LVPECL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf