Amphenol Aerospace Operations M83723/75W22198
M83723/75W22198 picture photo
Mfg. Part Number
M83723/75W22198
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
M83723/75W22198.pdf
Availability of M83723/75W22198
QUANTITY
M83723/75W22198 Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/75W22198
Internal Part NumberEIS-M83723/75W22198
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert22-19
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation8
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/75W22198
Related LinksM83723/, M83723/75W22198 Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
M83723/75W22198 Details Description
Related parts for M83723/75W22198
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
2P,HPI 2.5MM PITCH,SHROUDED, datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 130 OHM 10SIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf