Amphenol Aerospace Operations M83723/75W22554
M83723/75W22554 picture photo
Mfg. Part Number
M83723/75W22554
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
M83723/75W22554.pdf
Availability of M83723/75W22554
QUANTITY
M83723/75W22554 Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/75W22554
Internal Part NumberEIS-M83723/75W22554
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation4
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/75W22554
Related LinksM83723/, M83723/75W22554 Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
M83723/75W22554 Details Description
Related parts for M83723/75W22554
CONN HEADER 11PS .100 SINGLE SMD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG BROWN 100' datasheet.pdf
IDC CABLE - CKC34S/AE34M/CKC34S datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 3.33K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.770" 3MM 2LD datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
WASHER FLAT M2.5 PLASTIC datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
RES SMD 25 OHM 2% 5W 0505 datasheet.pdf