TE Connectivity Deutsch Connectors M83723/76R1203N-LC
M83723/76R1203N-LC picture photo
Mfg. Part Number
M83723/76R1203N-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN
Datasheet Download
M83723/76R1203N-LC.pdf
Availability of M83723/76R1203N-LC
QUANTITY
M83723/76R1203N-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/76R1203N-LC
Internal Part NumberEIS-M83723/76R1203N-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions3
Shell Size - Insert12-3
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/76R1203N-LC
Related LinksM83723/76, M83723/76R1203N-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
M83723/76R1203N-LC Details Description
Related parts for M83723/76R1203N-LC
IC ADC LP 3.5DIGIT W/LCD 40-DIP datasheet.pdf
SWITCH VOLT-SELECT PNL MNT 6POS datasheet.pdf
IC REG LDO 9V 1A TO220FP datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 12PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf