Amphenol Aerospace Operations M83723/78R10029
M83723/78R10029 picture photo
Mfg. Part Number
M83723/78R10029
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 2POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
M83723/78R10029.pdf
Availability of M83723/78R10029
QUANTITY
M83723/78R10029 Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/78R10029
Internal Part NumberEIS-M83723/78R10029
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions2
Shell Size - Insert10-2
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/78R10029
Related LinksM83723/, M83723/78R10029 Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
M83723/78R10029 Details Description
Related parts for M83723/78R10029
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 6.3V 20% 0805 datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 634K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 3.8A 31 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLK 6POS 5MM GREEN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf