Amphenol Aerospace Operations M83723/87W1005NLC
M83723/87W1005NLC picture photo
Mfg. Part Number
M83723/87W1005NLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 5POS STRGHT PINS
Datasheet Download
M83723/87W1005NLC.pdf
Availability of M83723/87W1005NLC
QUANTITY
M83723/87W1005NLC Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/87W1005NLC
Internal Part NumberEIS-M83723/87W1005NLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions5
Shell Size - Insert10-5
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/87W1005NLC
Related LinksM83723/8, M83723/87W1005NLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
M83723/87W1005NLC Details Description
Related parts for M83723/87W1005NLC
FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 400MW DO35 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
CCD Signal Processor with Precision Timing⑩ Generator IC datasheet.pdf
DC to 2.0 GHz Multiplier IC datasheet.pdf