Amphenol Aerospace Operations M83723/87W14046
M83723/87W14046 picture photo
Mfg. Part Number
M83723/87W14046
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
M83723/87W14046.pdf
Availability of M83723/87W14046
QUANTITY
M83723/87W14046 Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/87W14046
Internal Part NumberEIS-M83723/87W14046
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert14-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
Orientation6
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/87W14046
Related LinksM83723/, M83723/87W14046 Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
M83723/87W14046 Details Description
Related parts for M83723/87W14046
CONN TERM BLK HEX RAIL MNT KRG datasheet.pdf
PANEL INNER STL 4X3.13" WHT datasheet.pdf
RES 59 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
S2C-SMT 3.50/12/180LF 1.5SN BK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 24.576MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC TRANS LDMOS 140W ACC-8L datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 16TSSOP datasheet.pdf
LED HB 576NM YWGN TRANSP 1006 datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 10% 100VDC RDL datasheet.pdf