Amphenol Aerospace Operations M83723/92R1005N
M83723/92R1005N picture photo
Mfg. Part Number
M83723/92R1005N
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
M83723/92R1005N.pdf
Availability of M83723/92R1005N
QUANTITY
M83723/92R1005N Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/92R1005N
Internal Part NumberEIS-M83723/92R1005N
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert10-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/92R1005N
Related LinksM83723/, M83723/92R1005N Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
M83723/92R1005N Details Description
Related parts for M83723/92R1005N
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 27PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 18-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES 649 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 900MA 370 MOHM TH datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
RES SMD 11.1K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf