Amphenol Pcd M85049/69-13N
M85049/69-13N picture photo
Mfg. Part Number
M85049/69-13N
Brief Description
CONN BACKSHELL SHRINK BOOT SZ 13
Datasheet Download
M85049/69-13N.pdf
Availability of M85049/69-13N
QUANTITY
M85049/69-13N Order Process
Ship out your order
Specifications of M85049/69-13N
Internal Part NumberEIS-M85049/69-13N
SeriesMilitary, SAE AS85049
TypeBackshell, Heat Shrink Adapter
Cable Opening0.500" (12.70mm)
Diameter - Outside-
Shell Size - Insert13
Thread SizeM18x1
Cable Exit180°
MaterialAluminum Alloy
PlatingElectroless Nickel
ShieldingUnshielded
ColorSilver
Features-
Ingress Protection-
Includes-
Material Flammability Rating-
For Use With/Related ProductsMIL-DTL-38999 Series III, IV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M85049/69-13N
Related LinksM85049, M85049/69-13N Datasheet, Amphenol Pcd Distributor
M85049/69-13N Details Description
Related parts for M85049/69-13N
RES MO 2W 1K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 55NS 52PLCC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 1MM 68POS STR datasheet.pdf
RES 24 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.6M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
STRETCHABLE TAPE DISPENSER datasheet.pdf
34 PIN W/SPADE TERM FOR CT2-C-34 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 3POS 5MM datasheet.pdf
RES 200 OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf