Harwin Inc. M90-3102R10SL-4S
M90-3102R10SL-4S picture photo
Mfg. Part Number
M90-3102R10SL-4S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT PNL MNT 2POS SKT
Datasheet Download
M90-3102R10SL-4S.pdf
Availability of M90-3102R10SL-4S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
M90-3102R10SL-4S Order Process
Ship out your order
Specifications of M90-3102R10SL-4S
Internal Part NumberEIS-M90-3102R10SL-4S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesM90
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert10SL-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationKeyed
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Zinc Plated, Black
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M90-3102R10SL-4S
Related LinksM90-3102, M90-3102R10SL-4S Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M90-3102R10SL-4S Details Description
Related parts for M90-3102R10SL-4S
IC TRILITHIC SWITCH D2PAK-15 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
3 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
IC 2.5V PHASE LOCK LOOP 48-TSSOP datasheet.pdf
CAP MICA 43PF 1% 500V 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.036 OHM 5% 3W 6327 datasheet.pdf
BOBBIN COIL FORMER E 25 X 13 X 7 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP FILM 0.0056UF 5% 1000VDC AXI datasheet.pdf