Alpha Wire M9240124 BL001
M9240124 BL001 picture photo
Mfg. Part Number
M9240124 BL001
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
MULTI-PAIR 24COND 20AWG 1000'
Datasheet Download
M9240124 BL001.pdf
Availability of M9240124 BL001
QUANTITY
M9240124 BL001 Order Process
Ship out your order
Specifications of M9240124 BL001
Internal Part NumberEIS-M9240124 BL001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBasics of Wire and Cable
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Pair
Number of Conductors24 (12 Pair Twisted)
Wire Gauge20 AWG
Conductor StrandSolid
Conductor MaterialConstantan, Copper
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.665" (16.89mm)
Shield TypeFoil
Length1000' (304.8m)
Jacket ColorBlue
Ratings-
FeaturesDrain Wire
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Usage-
Conductor InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness-
Shield MaterialAluminum
Shield Coverage100%
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M9240124 BL001
Related LinksM924012, M9240124 BL001 Datasheet, Alpha Wire Distributor
M9240124 BL001 Details Description
Related parts for M9240124 BL001
BRD SPT SNAP LOCK ADHESVE 5/8" datasheet.pdf
FUSE GLASS 10A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 30A 125V datasheet.pdf
CAP CER 100UF 6.3V X5R 1812 datasheet.pdf
RES SMD 21.5KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
COVER HINGED STRAIGHT 6X6X18" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 225 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 500MW SOD80 datasheet.pdf
SWITCH SELECT SPST-NO 10A 120V datasheet.pdf