Epson MA-306 27.0000M-C0:ROHS
MA-306 27.0000M-C0:ROHS picture photo
Mfg. Part Number
MA-306 27.0000M-C0:ROHS
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 27.0000MHz 50ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 5.50mm pitch
Datasheet Download
MA-306 27.0000M-C0:ROHS.pdf
Availability of MA-306 27.0000M-C0:ROHS
QUANTITY
MA-306 27.0000M-C0:ROHS Order Process
Ship out your order
Specifications of MA-306 27.0000M-C0:ROHS
Internal Part NumberEIS-MA-306 27.0000M-C0:ROHS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCrystals
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesMA-306
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency27MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SOJ, 5.50mm pitch
Size / Dimension0.315" L x 0.126" W (8.00mm x 3.20mm)
Height0.100" (2.54mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA-306 27.0000M-C0:ROHS
Related LinksMA-306 27.0, MA-306 27.0000M-C0:ROHS Datasheet, Epson Distributor
MA-306 27.0000M-C0:ROHS Details Description
Related parts for MA-306 27.0000M-C0:ROHS
KNOB CLR GLOSS.685"DIA 6MM SHAFT datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 209VC SMB datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 4V 20% 2812 datasheet.pdf
CONN RCPT JAM NUT 32POS S/SCKT datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IF 167.00MHZ datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 500MA 15W datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS .100 L.835 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM YELLOW DIFF datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 50MA 48V datasheet.pdf