Epson MA-406 11.0592M-C3: ROHS
MA-406 11.0592M-C3: ROHS picture photo
Mfg. Part Number
MA-406 11.0592M-C3: ROHS
Brief Description
CRYSTAL 11.0592 MHZ 18.0PF SMD
Datasheet Download
MA-406 11.0592M-C3: ROHS.pdf
Availability of MA-406 11.0592M-C3: ROHS
QUANTITY
MA-406 11.0592M-C3: ROHS Order Process
Ship out your order
Specifications of MA-406 11.0592M-C3: ROHS
Internal Part NumberEIS-MA-406 11.0592M-C3: ROHS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesMA-406
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency11.0592MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / Case4-SMD, J-Lead
Size / Dimension0.461" L x 0.189" W (11.70mm x 4.80mm)
Height0.146" (3.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA-406 11.0592M-C3: ROHS
Related LinksMA-406 11.05, MA-406 11.0592M-C3: ROHS Datasheet, Epson Distributor
MA-406 11.0592M-C3: ROHS Details Description
Related parts for MA-406 11.0592M-C3: ROHS
CONN HEADER VERT .100 30POS 30AU datasheet.pdf
IC BRIDGE PCI TO ISA 160-PQFP datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 365K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
FUSE AUTO 100A 32VDC 100 PACK datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf