Epson MA-406 16.0000M-AB3: ROHS
MA-406 16.0000M-AB3: ROHS picture photo
Mfg. Part Number
MA-406 16.0000M-AB3: ROHS
Brief Description
CRYSTAL 16.00 MHZ 30.0PF SMD
Datasheet Download
MA-406 16.0000M-AB3: ROHS.pdf
Availability of MA-406 16.0000M-AB3: ROHS
QUANTITY
MA-406 16.0000M-AB3: ROHS Order Process
Ship out your order
Specifications of MA-406 16.0000M-AB3: ROHS
Internal Part NumberEIS-MA-406 16.0000M-AB3: ROHS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesMA-406
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance30pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, J-Lead
Size / Dimension0.461" L x 0.189" W (11.70mm x 4.80mm)
Height0.146" (3.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA-406 16.0000M-AB3: ROHS
Related LinksMA-406 16.00, MA-406 16.0000M-AB3: ROHS Datasheet, Epson Distributor
MA-406 16.0000M-AB3: ROHS Details Description
Related parts for MA-406 16.0000M-AB3: ROHS
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 150MW 0503 datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 400V SCREW datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE P 400NH N48 datasheet.pdf
FERRITE CORE PM 16UH N87 datasheet.pdf
SGE-225-2-0170 01000C SFTY EDGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 6POS THRUHL datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 10% 630VDC RDL datasheet.pdf