Epson MA-406 16.0000M-F3: ROHS
MA-406 16.0000M-F3: ROHS picture photo
Mfg. Part Number
MA-406 16.0000M-F3: ROHS
Brief Description
CRYSTAL 16.00 MHZ SERIES SMD
Datasheet Download
MA-406 16.0000M-F3: ROHS.pdf
Availability of MA-406 16.0000M-F3: ROHS
QUANTITY
MA-406 16.0000M-F3: ROHS Order Process
Ship out your order
Specifications of MA-406 16.0000M-F3: ROHS
Internal Part NumberEIS-MA-406 16.0000M-F3: ROHS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesMA-406
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load CapacitanceSeries
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, J-Lead
Size / Dimension0.461" L x 0.189" W (11.70mm x 4.80mm)
Height0.146" (3.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA-406 16.0000M-F3: ROHS
Related LinksMA-406 16.00, MA-406 16.0000M-F3: ROHS Datasheet, Epson Distributor
MA-406 16.0000M-F3: ROHS Details Description
Related parts for MA-406 16.0000M-F3: ROHS
RES SMD 237K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OCTAL D TRANSP LATCH 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 39.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 45.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
9+9 WAY M HORZ 4.5MM TAIL WOJS datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 3.5A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 155.52MHZ LVDS SMD datasheet.pdf