Epson MA-406 48.0000M-K0: ROHS
MA-406 48.0000M-K0: ROHS picture photo
Mfg. Part Number
MA-406 48.0000M-K0: ROHS
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 48.00 MHZ 10.0PF SMD
Datasheet Download
MA-406 48.0000M-K0: ROHS.pdf
Availability of MA-406 48.0000M-K0: ROHS
QUANTITY
MA-406 48.0000M-K0: ROHS Order Process
Ship out your order
Specifications of MA-406 48.0000M-K0: ROHS
Internal Part NumberEIS-MA-406 48.0000M-K0: ROHS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesMA-406
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency48MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance10pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating Mode3rd Overtone
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, J-Lead
Size / Dimension0.461" L x 0.189" W (11.70mm x 4.80mm)
Height0.146" (3.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA-406 48.0000M-K0: ROHS
Related LinksMA-406 48.00, MA-406 48.0000M-K0: ROHS Datasheet, Epson Distributor
MA-406 48.0000M-K0: ROHS Details Description
Related parts for MA-406 48.0000M-K0: ROHS
RES SMD 118 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN DB44 FMALE HD CRIMP Y-CHROM datasheet.pdf
IC MPU INTERPRISE 100MHZ 208QFP datasheet.pdf
IC OFF-LINE CONVERTER 60V IPAK datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 0.4MM 26POS DUAL SMD datasheet.pdf
RES 118 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
RES 5K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf