Epson MA-406 7.3700M-A0: ROHS
MA-406 7.3700M-A0: ROHS picture photo
Mfg. Part Number
MA-406 7.3700M-A0: ROHS
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 7.3700 MHZ 12.5PF SMD
Datasheet Download
MA-406 7.3700M-A0: ROHS.pdf
Availability of MA-406 7.3700M-A0: ROHS
QUANTITY
MA-406 7.3700M-A0: ROHS Order Process
Ship out your order
Specifications of MA-406 7.3700M-A0: ROHS
Internal Part NumberEIS-MA-406 7.3700M-A0: ROHS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesMA-406
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency7.37MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance12.5pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, J-Lead
Size / Dimension0.461" L x 0.189" W (11.70mm x 4.80mm)
Height0.146" (3.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA-406 7.3700M-A0: ROHS
Related LinksMA-406 7.37, MA-406 7.3700M-A0: ROHS Datasheet, Epson Distributor
MA-406 7.3700M-A0: ROHS Details Description
Related parts for MA-406 7.3700M-A0: ROHS
KNOB BLK GLOSS.50"DIA .125"SHAFT datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .094DIA TINLEAD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 8A TO252AA datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 100K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB15 POLYESTER datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DEMO BOARD FOR LTM4676EY datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf