Epson MA-505 11.0592M-G0: ROHS
MA-505 11.0592M-G0: ROHS picture photo
Mfg. Part Number
MA-505 11.0592M-G0: ROHS
Brief Description
CRYSTAL 11.0592 MHZ 20.0PF SMD
Datasheet Download
MA-505 11.0592M-G0: ROHS.pdf
Availability of MA-505 11.0592M-G0: ROHS
QUANTITY
MA-505 11.0592M-G0: ROHS Order Process
Ship out your order
Specifications of MA-505 11.0592M-G0: ROHS
Internal Part NumberEIS-MA-505 11.0592M-G0: ROHS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesMA-505
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency11.0592MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / Case4-SMD, J-Lead
Size / Dimension0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height0.181" (4.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA-505 11.0592M-G0: ROHS
Related LinksMA-505 11.05, MA-505 11.0592M-G0: ROHS Datasheet, Epson Distributor
MA-505 11.0592M-G0: ROHS Details Description
Related parts for MA-505 11.0592M-G0: ROHS
CONN HOUSING TAB 3POS KEY-Y datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
POT 100K OHM CERM 2W +/-100 PPM datasheet.pdf
RES 365 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Header 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
POSITIONER ASSEMBLY 20 GA P/S datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 2PF 16V NP0 01005 datasheet.pdf