Epson MA-505 16.0000M-C0:ROHS
MA-505 16.0000M-C0:ROHS picture photo
Mfg. Part Number
MA-505 16.0000M-C0:ROHS
Brief Description
Crystal 16.0000MHz 50ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SOJ, 2.60mm pitch
Datasheet Download
MA-505 16.0000M-C0:ROHS.pdf
Availability of MA-505 16.0000M-C0:ROHS
QUANTITY
MA-505 16.0000M-C0:ROHS Order Process
Ship out your order
Specifications of MA-505 16.0000M-C0:ROHS
Internal Part NumberEIS-MA-505 16.0000M-C0:ROHS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCrystals
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesMA-505
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SOJ, 2.60mm pitch
Size / Dimension0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height0.181" (4.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA-505 16.0000M-C0:ROHS
Related LinksMA-505 16.0, MA-505 16.0000M-C0:ROHS Datasheet, Epson Distributor
MA-505 16.0000M-C0:ROHS Details Description
Related parts for MA-505 16.0000M-C0:ROHS
JUMPER-H1507TR/A2015B/H1507TR 2" datasheet.pdf
LAMP INCANDESCENT 24V 22 SERIES datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 130MA 2.8 OHM TH datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.025DIA GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 300MW SOD523 datasheet.pdf
FIXED IND 200NH 17.4A 2.5 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
22MM GREEN 5V SCREW BLOCK datasheet.pdf