Epson MA-505 16.0000M-C3: ROHS
MA-505 16.0000M-C3: ROHS picture photo
Mfg. Part Number
MA-505 16.0000M-C3: ROHS
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 16.00 MHZ 18.0 PF SMD
Datasheet Download
MA-505 16.0000M-C3: ROHS.pdf
Availability of MA-505 16.0000M-C3: ROHS
QUANTITY
MA-505 16.0000M-C3: ROHS Order Process
Ship out your order
Specifications of MA-505 16.0000M-C3: ROHS
Internal Part NumberEIS-MA-505 16.0000M-C3: ROHS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesMA-505
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, J-Lead
Size / Dimension0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height0.181" (4.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA-505 16.0000M-C3: ROHS
Related LinksMA-505 16.00, MA-505 16.0000M-C3: ROHS Datasheet, Epson Distributor
MA-505 16.0000M-C3: ROHS Details Description
Related parts for MA-505 16.0000M-C3: ROHS
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
SWITCH KNOB STRGHT0.75"BLCK-NTRL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RES MO 2W 1.1K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
ADAPTER X/F 7MM/HN 18GHZ datasheet.pdf
SPRING, COMPRESSION datasheet.pdf
XC9572XL CPLD DEVELOPMENT BOARD datasheet.pdf
LJT 4C 4#8(COAX) PIN PLUG datasheet.pdf
15000UF 63V 35X105MM 85C 10000H datasheet.pdf