Epson MA-505 16.0000M50X-C0
MA-505 16.0000M50X-C0 picture photo
Mfg. Part Number
MA-505 16.0000M50X-C0
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 16.0000MHz 50ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SOJ, 2.60mm pitch
Datasheet Download
MA-505 16.0000M50X-C0.pdf
Availability of MA-505 16.0000M50X-C0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MA-505 16.0000M50X-C0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MA-505 16.0000M50X-C0
Internal Part NumberEIS-MA-505 16.0000M50X-C0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesMA-505
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SOJ, 2.60mm pitch
Size / Dimension0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height0.181" (4.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA-505 16.0000M50X-C0
Related LinksMA-505 16., MA-505 16.0000M50X-C0 Datasheet, Epson Distributor
MA-505 16.0000M50X-C0 Details Description
Related parts for MA-505 16.0000M50X-C0
IC DC/DC CONV/CHRGR ADJ 20-QFN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.25A TO92-3 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 20ppm 24pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
3 METER LM10 EXPANSION CABLE datasheet.pdf
RSF 10 Z INTERFACE datasheet.pdf
RES 150 OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG SAS VERT SMT datasheet.pdf
MICRO 9C P 3" YEL JACKS NI datasheet.pdf