Epson MA-505 19.6600M-C0
MA-505 19.6600M-C0 picture photo
Mfg. Part Number
MA-505 19.6600M-C0
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 19.6600MHz 50ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SOJ, 2.60mm pitch
Datasheet Download
MA-505 19.6600M-C0.pdf
Availability of MA-505 19.6600M-C0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MA-505 19.6600M-C0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MA-505 19.6600M-C0
Internal Part NumberEIS-MA-505 19.6600M-C0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesMA-505
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency19.66MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SOJ, 2.60mm pitch
Size / Dimension0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height0.181" (4.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA-505 19.6600M-C0
Related LinksMA-505 19, MA-505 19.6600M-C0 Datasheet, Epson Distributor
MA-505 19.6600M-C0 Details Description
Related parts for MA-505 19.6600M-C0
SWITCH DIP TOP SLIDE FLUSH 7POS datasheet.pdf
RES 100 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 75A TO-220-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100KHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN CRIMP datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9, 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf