Epson MA-505 27.0000M-C:ROHS
MA-505 27.0000M-C:ROHS picture photo
Mfg. Part Number
MA-505 27.0000M-C:ROHS
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 27.0000MHz 50ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SOJ, 2.60mm pitch
Datasheet Download
MA-505 27.0000M-C:ROHS.pdf
Availability of MA-505 27.0000M-C:ROHS
QUANTITY
MA-505 27.0000M-C:ROHS Order Process
Ship out your order
Specifications of MA-505 27.0000M-C:ROHS
Internal Part NumberEIS-MA-505 27.0000M-C:ROHS
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCrystals
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesMA-505
PackagingTube
TypeMHz Crystal
Frequency27MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SOJ, 2.60mm pitch
Size / Dimension0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height0.181" (4.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA-505 27.0000M-C:ROHS
Related LinksMA-505 27.0, MA-505 27.0000M-C:ROHS Datasheet, Epson Distributor
MA-505 27.0000M-C:ROHS Details Description
Related parts for MA-505 27.0000M-C:ROHS
BACKSHELL DB9 90DEG MET PLASTIC datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT PINS datasheet.pdf
KEYPAD NO BTN 3X4 SEALED datasheet.pdf
RES 1M OHM 1W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 2.54MM T/H TIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 5W D5B datasheet.pdf