Epson MA-505 27.0000M-C0:FUND)
MA-505 27.0000M-C0:FUND) picture photo
Mfg. Part Number
MA-505 27.0000M-C0:FUND)
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 27.0000MHz 50ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SOJ, 2.60mm pitch
Datasheet Download
MA-505 27.0000M-C0:FUND).pdf
Availability of MA-505 27.0000M-C0:FUND)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MA-505 27.0000M-C0:FUND) Order Process
Ship out your order
Specifications of MA-505 27.0000M-C0:FUND)
Internal Part NumberEIS-MA-505 27.0000M-C0:FUND)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesMA-505
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency27MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SOJ, 2.60mm pitch
Size / Dimension0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height0.181" (4.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA-505 27.0000M-C0:FUND)
Related LinksMA-505 27.00, MA-505 27.0000M-C0:FUND) Datasheet, Epson Distributor
MA-505 27.0000M-C0:FUND) Details Description
Related parts for MA-505 27.0000M-C0:FUND)
RES SMD 66.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 536K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 65POS WALL MT PINS datasheet.pdf
4POS ECONOSEAL CAP HSING PIN datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DURABLE FLEX BELT 1/4X18" A CRS datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SNAP LATCH PLUNGER WHITE datasheet.pdf
RES SMD 4.27K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf