Epson MA-505 28.0000M-C0
MA-505 28.0000M-C0 picture photo
Mfg. Part Number
MA-505 28.0000M-C0
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 28.0000MHz 50ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SOJ, 2.60mm pitch
Datasheet Download
MA-505 28.0000M-C0.pdf
Availability of MA-505 28.0000M-C0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MA-505 28.0000M-C0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MA-505 28.0000M-C0
Internal Part NumberEIS-MA-505 28.0000M-C0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesMA-505
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency28MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SOJ, 2.60mm pitch
Size / Dimension0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height0.181" (4.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA-505 28.0000M-C0
Related LinksMA-505 28, MA-505 28.0000M-C0 Datasheet, Epson Distributor
MA-505 28.0000M-C0 Details Description
Related parts for MA-505 28.0000M-C0
TRANSISTOR UHF/VHF NPN SOT23-3 datasheet.pdf
FIXED IND 2.5UH 20A 1.43 MOHM datasheet.pdf
BUZZ VDC 2.9KHZ FAST DBL PULSE datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 140MA 5 OHM SMD datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE D 38 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 2.54MM AU datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS 14-20AWG SIZE 16 datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf