Epson MA-506 16.0000M-C3: ROHS
MA-506 16.0000M-C3: ROHS picture photo
Mfg. Part Number
MA-506 16.0000M-C3: ROHS
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 16.00 MHZ 18.0 PF SMD
Datasheet Download
MA-506 16.0000M-C3: ROHS.pdf
Availability of MA-506 16.0000M-C3: ROHS
QUANTITY
MA-506 16.0000M-C3: ROHS Order Process
Ship out your order
Specifications of MA-506 16.0000M-C3: ROHS
Internal Part NumberEIS-MA-506 16.0000M-C3: ROHS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesMA-506
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, J-Lead
Size / Dimension0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height0.181" (4.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA-506 16.0000M-C3: ROHS
Related LinksMA-506 16.00, MA-506 16.0000M-C3: ROHS Datasheet, Epson Distributor
MA-506 16.0000M-C3: ROHS Details Description
Related parts for MA-506 16.0000M-C3: ROHS
CAP ALUM 1200UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG QD BCK/LINEAR SYNC 16TQFN datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES 20 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 100KPA GAUGE datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 183MA 6 OHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SENSOR SOT23-3 datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf