| Internal Part Number | EIS-MA-506 20.0000MBC-C0: ROHS | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Crystals and Oscillators | |
| Family | Crystals | |
| Series | MA-506 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | MHz Crystal | |
| Frequency | 20MHz | |
| Frequency Stability | ±30ppm | |
| Frequency Tolerance | ±50ppm | |
| Load Capacitance | 18pF | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 40 Ohm | |
| Operating Mode | Fundamental | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 85°C | |
| Ratings | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 4-SMD, J-Lead | |
| Size / Dimension | 0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm) | |
| Height | 0.181" (4.60mm) | |