Epson MA-506 38.0000M-C
MA-506 38.0000M-C picture photo
Mfg. Part Number
MA-506 38.0000M-C
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 38.0000MHz 50ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 2.60mm pitch
Datasheet Download
MA-506 38.0000M-C.pdf
Availability of MA-506 38.0000M-C
QUANTITY
MA-506 38.0000M-C Order Process
Ship out your order
Specifications of MA-506 38.0000M-C
Internal Part NumberEIS-MA-506 38.0000M-C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesMA-506
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency38MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating Mode3rd Overtone
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SOJ, 2.60mm pitch
Size / Dimension0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height0.181" (4.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA-506 38.0000M-C
Related LinksMA-506 3, MA-506 38.0000M-C Datasheet, Epson Distributor
MA-506 38.0000M-C Details Description
Related parts for MA-506 38.0000M-C
HOOK&LOOP TAKTY .75"50# WHT 75' datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 3.68MM datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
FIXED IND 200UH 219MA 7.1 OHM datasheet.pdf