Epson MA-506 4.0960M-C0
MA-506 4.0960M-C0 picture photo
Mfg. Part Number
MA-506 4.0960M-C0
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 4.0960MHz 50ppm 18pF 150 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 2.60mm pitch
Datasheet Download
MA-506 4.0960M-C0.pdf
Availability of MA-506 4.0960M-C0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MA-506 4.0960M-C0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MA-506 4.0960M-C0
Internal Part NumberEIS-MA-506 4.0960M-C0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesMA-506
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency4.096MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)150 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SOJ, 2.60mm pitch
Size / Dimension0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height0.181" (4.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA-506 4.0960M-C0
Related LinksMA-506 4, MA-506 4.0960M-C0 Datasheet, Epson Distributor
MA-506 4.0960M-C0 Details Description
Related parts for MA-506 4.0960M-C0
CONN HEADER LOPRO STR .100 26POS datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100 SGL SMD datasheet.pdf
IND DELAY LINE 300PS 1 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 44.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 20MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156" datasheet.pdf