Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) MA100BF103B
MA100BF103B picture photo
Mfg. Part Number
MA100BF103B
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR NTC .030"DIA 10K OHM
Datasheet Download
MA100BF103B.pdf
Availability of MA100BF103B
QUANTITY
MA100BF103B Order Process
Ship out your order
Specifications of MA100BF103B
Internal Part NumberEIS-MA100BF103B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTC Type MA Chip Thermistors
Standard Package500
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesMA100
PackagingBulk
Resistance in Ohms @ 25°C10k
Resistance Tolerance-
B Value Tolerance-
B0/50-
B25/50-
B25/75-
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Power - Max-
Length - Lead Wire24.00" (609.6mm)
Mounting TypeFree Hanging
Package / CaseProbe
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA100BF103B
MA100BF103B Details Description
Related parts for MA100BF103B
HOOK-UP STRND 14AWG RED 100' datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 120MA DP-NO 8FLTPK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH SIDE 2CH PWRSSO36 datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 1W DO216 datasheet.pdf
AMP LNA 400-500 MHZ SOIC-8LD datasheet.pdf
MOD INSERT BLANK WHITE datasheet.pdf
PLUG W/ B CODED 1.5 M USB3-A COR datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.2M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf