AVX Corporation MA101A470JAA-BULK
MA101A470JAA-BULK picture photo
Mfg. Part Number
MA101A470JAA-BULK
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
MA101A470JAA-BULK.pdf
Availability of MA101A470JAA-BULK
QUANTITY
MA101A470JAA-BULK Order Process
Ship out your order
Specifications of MA101A470JAA-BULK
Internal Part NumberEIS-MA101A470JAA-BULK
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MA
PackagingBulk
Capacitance47pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.160" L (2.29mm x 4.07mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA101A470JAA-BULK
Related LinksMA101A47, MA101A470JAA-BULK Datasheet, AVX Corporation Distributor
MA101A470JAA-BULK Details Description
Related parts for MA101A470JAA-BULK
IC MCU 8BIT 32KB EPROM 68CLCC datasheet.pdf
IDE4K FLASH DISK 2.5GB datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 9.5"L X 6.34"W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 4SMD datasheet.pdf
LOW HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PANEL MNT TH SKT datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 254 TYP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 170MA 3.4 OHM datasheet.pdf