AVX Corporation MA101A470JAA-BULK
MA101A470JAA-BULK picture photo
Mfg. Part Number
MA101A470JAA-BULK
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
MA101A470JAA-BULK.pdf
Availability of MA101A470JAA-BULK
QUANTITY
MA101A470JAA-BULK Order Process
Ship out your order
Specifications of MA101A470JAA-BULK
Internal Part NumberEIS-MA101A470JAA-BULK
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MA
PackagingBulk
Capacitance47pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.160" L (2.29mm x 4.07mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA101A470JAA-BULK
Related LinksMA101A47, MA101A470JAA-BULK Datasheet, AVX Corporation Distributor
MA101A470JAA-BULK Details Description
Related parts for MA101A470JAA-BULK
SWITCH PHOTOLOGIC SLOTTD OPTICAL datasheet.pdf
TAPE ALUM FOIL .3MX4.6M datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 50V 10% 1106 datasheet.pdf
HEATSHRINK HEAVY DUTY BRKOUT BOO datasheet.pdf
50+50 DIL EXT P/HDR 6MM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC OSC VCXO 120MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT PIN datasheet.pdf