AVX Corporation MA101E102MAA
MA101E102MAA picture photo
Mfg. Part Number
MA101E102MAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V Z5U AXIAL
Datasheet Download
MA101E102MAA.pdf
Availability of MA101E102MAA
QUANTITY
MA101E102MAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MA101E102MAA
Internal Part NumberEIS-MA101E102MAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.160" L (2.29mm x 4.07mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA101E102MAA
Related LinksMA101E, MA101E102MAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MA101E102MAA Details Description
Related parts for MA101E102MAA
IC AMP AUDIO MONO AB MIC 4DSBGA datasheet.pdf
PATCHBAY 1.5RACK JACK 96PIN CONN datasheet.pdf
CAP CER 2.5PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 931K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH SNAP 16A SPDT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
RES 11.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/8"-6" BLACK datasheet.pdf
POT 100K OHM 0.08W CARBON LINEAR datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.5V datasheet.pdf