AVX Corporation MA101E102MAA
MA101E102MAA picture photo
Mfg. Part Number
MA101E102MAA
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V Z5U AXIAL
Datasheet Download
MA101E102MAA.pdf
Availability of MA101E102MAA
QUANTITY
MA101E102MAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MA101E102MAA
Internal Part NumberEIS-MA101E102MAA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.160" L (2.29mm x 4.07mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA101E102MAA
Related LinksMA101E, MA101E102MAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MA101E102MAA Details Description
Related parts for MA101E102MAA
FAN AXIAL 92X25.4MM 48VDC FN48B3 datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 90.9K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 360PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM SOT23-5 datasheet.pdf
CAP MICA 50PF 2% 100V 1210 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 97.6 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 184V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP CER 1PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf