AVX Corporation MA102A3R0CAA
MA102A3R0CAA picture photo
Mfg. Part Number
MA102A3R0CAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3PF 200V NP0 AXIAL
Datasheet Download
MA102A3R0CAA.pdf
Availability of MA102A3R0CAA
QUANTITY
MA102A3R0CAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MA102A3R0CAA
Internal Part NumberEIS-MA102A3R0CAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.160" L (2.29mm x 4.07mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA102A3R0CAA
Related LinksMA102A, MA102A3R0CAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MA102A3R0CAA Details Description
Related parts for MA102A3R0CAA
REG 5V TO 3.3V/1.5V 6A VERT SIP datasheet.pdf
RES SMD 1.13M OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 600W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 85V 215MA 2DFN datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf