AVX Corporation MA105A101FAA
MA105A101FAA picture photo
Mfg. Part Number
MA105A101FAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 50V NP0 AXIAL
Datasheet Download
MA105A101FAA.pdf
Availability of MA105A101FAA
QUANTITY
MA105A101FAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MA105A101FAA
Internal Part NumberEIS-MA105A101FAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MA
Packaging-
Capacitance100pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.160" L (2.29mm x 4.07mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA105A101FAA
Related LinksMA105A, MA105A101FAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MA105A101FAA Details Description
Related parts for MA105A101FAA
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 787 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
VARIABLE TRANSFORMER 280V 9.5A datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 17POS datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
FIXED IND 360NH 470MA 1.1 OHM datasheet.pdf
METAL ALARM DEVICE 4.92L X 4.92W datasheet.pdf