AVX Corporation MA107A1R0CAA-BULK
MA107A1R0CAA-BULK picture photo
Mfg. Part Number
MA107A1R0CAA-BULK
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1PF 500V NP0 AXIAL
Datasheet Download
MA107A1R0CAA-BULK.pdf
Availability of MA107A1R0CAA-BULK
QUANTITY
MA107A1R0CAA-BULK Order Process
Ship out your order
Specifications of MA107A1R0CAA-BULK
Internal Part NumberEIS-MA107A1R0CAA-BULK
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MA
PackagingBulk
Capacitance1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.160" L (2.29mm x 4.07mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA107A1R0CAA-BULK
Related LinksMA107A1R, MA107A1R0CAA-BULK Datasheet, AVX Corporation Distributor
MA107A1R0CAA-BULK Details Description
Related parts for MA107A1R0CAA-BULK
CONN HDR 2MM MALE 1ROW RA 12POS datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 90NS 48VFBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.2VC SMA datasheet.pdf
10.8MM GUIDE MODULE ASSY datasheet.pdf
MOSFET N-CH 620V 5.5A DPAK datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V JB 0201 datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
78UF 100V 12.5X33.5 105C RAD datasheet.pdf
200UF 350V 25.4X79.38 85C AXI datasheet.pdf