AVX Corporation MA201A102FAA-BULK
MA201A102FAA-BULK picture photo
Mfg. Part Number
MA201A102FAA-BULK
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
MA201A102FAA-BULK.pdf
Availability of MA201A102FAA-BULK
QUANTITY
MA201A102FAA-BULK Order Process
Ship out your order
Specifications of MA201A102FAA-BULK
Internal Part NumberEIS-MA201A102FAA-BULK
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MA
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA201A102FAA-BULK
Related LinksMA201A10, MA201A102FAA-BULK Datasheet, AVX Corporation Distributor
MA201A102FAA-BULK Details Description
Related parts for MA201A102FAA-BULK
LED AMBER T-3/4 RT ANG 5V PCB datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 32POS DUAL GOLD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 39W datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 7.5V SOT23 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE YELLOW datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
LGH 1 DBL ENDED LEAD POS STOP datasheet.pdf
26500 19C 19#16 S TH PLUG LC datasheet.pdf
1000UF 25V 10X20 datasheet.pdf