AVX Corporation MA201A102FAA-BULK
MA201A102FAA-BULK picture photo
Mfg. Part Number
MA201A102FAA-BULK
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
MA201A102FAA-BULK.pdf
Availability of MA201A102FAA-BULK
QUANTITY
MA201A102FAA-BULK Order Process
Ship out your order
Specifications of MA201A102FAA-BULK
Internal Part NumberEIS-MA201A102FAA-BULK
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MA
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA201A102FAA-BULK
Related LinksMA201A10, MA201A102FAA-BULK Datasheet, AVX Corporation Distributor
MA201A102FAA-BULK Details Description
Related parts for MA201A102FAA-BULK
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 15 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 8POS CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 76.8K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 6SKT SLD CUP datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR HI-3110 datasheet.pdf
TACHOMETER LED 8 CHAR 24V PNL MT datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
MANOMETER GAUGE COMPOUND datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CTV 8C 8#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
3900UF 40V 22X35MM 105C 5000H datasheet.pdf