AVX Corporation MA201C123KAA-BULK
MA201C123KAA-BULK picture photo
Mfg. Part Number
MA201C123KAA-BULK
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.012UF 100V X7R AXIAL
Datasheet Download
MA201C123KAA-BULK.pdf
Availability of MA201C123KAA-BULK
QUANTITY
MA201C123KAA-BULK Order Process
Ship out your order
Specifications of MA201C123KAA-BULK
Internal Part NumberEIS-MA201C123KAA-BULK
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MA
PackagingBulk
Capacitance0.012µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA201C123KAA-BULK
Related LinksMA201C12, MA201C123KAA-BULK Datasheet, AVX Corporation Distributor
MA201C123KAA-BULK Details Description
Related parts for MA201C123KAA-BULK
FUSE RESET PTC 25V 1.5 OHM 110C datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 4.9A 45 MOHM SMD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 8CH 4MSPS 48LQFP datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 375MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IR CON 4 SKT CRIMP GOLD 4AWG datasheet.pdf
EEPROM SLC 4GB NAND 24NM 63FBGA datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf