Panasonic Electronic Components MA2J11100L
MA2J11100L picture photo
Mfg. Part Number
MA2J11100L
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 80V 100MA SMINI2
Datasheet Download
MA2J11100L.pdf
Availability of MA2J11100L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MA2J11100L Order Process
Ship out your order
Specifications of MA2J11100L
Internal Part NumberEIS-MA2J11100L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)80V
Current - Average Rectified (Io)100mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 100mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)3ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 75V
Capacitance @ Vr, F1.2pF @ 0V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-90, SOD-323F
Supplier Device PackageSMini2-F1
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA2J11100L
Related LinksMA2J1, MA2J11100L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
MA2J11100L Details Description
Related parts for MA2J11100L
BRD SPT REST MNT SNAP LOCK 7/8" datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
ENCL FLOOR STAND ST 6X5X4" GREY datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS SKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf