Panasonic Electronic Components MA2J1160GL
MA2J1160GL picture photo
Mfg. Part Number
MA2J1160GL
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 40V 100MA SMINI2
Datasheet Download
MA2J1160GL.pdf
Availability of MA2J1160GL
QUANTITY
MA2J1160GL Order Process
Ship out your order
Specifications of MA2J1160GL
Internal Part NumberEIS-MA2J1160GL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)100mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 100mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)100ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10nA @ 40V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-90, SOD-323F
Supplier Device PackageSMini2-F3
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA2J1160GL
Related LinksMA2J1, MA2J1160GL Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
MA2J1160GL Details Description
Related parts for MA2J1160GL
IC SWITCH HALL EFFECT 3SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 634 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 16.7 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ16B M32 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0612 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
508 TB SOCKET CLOSE 45D datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 100 CLBs, 1500 Gates, 323MHz, 100-Cell, CMOS, CPGA84 IC datasheet.pdf