AVX Corporation MA301A332FAA-BULK
MA301A332FAA-BULK picture photo
Mfg. Part Number
MA301A332FAA-BULK
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3300PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
MA301A332FAA-BULK.pdf
Availability of MA301A332FAA-BULK
QUANTITY
MA301A332FAA-BULK Order Process
Ship out your order
Specifications of MA301A332FAA-BULK
Internal Part NumberEIS-MA301A332FAA-BULK
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MA
PackagingBulk
Capacitance3300pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.240" L (3.30mm x 6.09mm)