AVX Corporation MA301A392FAA
MA301A392FAA picture photo
Mfg. Part Number
MA301A392FAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3900PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
MA301A392FAA.pdf
Availability of MA301A392FAA
QUANTITY
MA301A392FAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MA301A392FAA
Internal Part NumberEIS-MA301A392FAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3900pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.240" L (3.30mm x 6.09mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA301A392FAA
Related LinksMA301A, MA301A392FAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MA301A392FAA Details Description
Related parts for MA301A392FAA
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 25, 25 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 9V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN SCKT SODIMM DDR2 ATCA REV datasheet.pdf
IC FPGA 512K FLASH 484FPBGA datasheet.pdf
EXL-XP DEBURR WHEEL 8" 11S FIN datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 10SKT STR PCB datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V datasheet.pdf