AVX Corporation MA301A472FAA
MA301A472FAA picture photo
Mfg. Part Number
MA301A472FAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
MA301A472FAA.pdf
Availability of MA301A472FAA
QUANTITY
MA301A472FAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MA301A472FAA
Internal Part NumberEIS-MA301A472FAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.240" L (3.30mm x 6.09mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA301A472FAA
Related LinksMA301A, MA301A472FAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MA301A472FAA Details Description
Related parts for MA301A472FAA
IC PROM SER 2MBIT 3.3V 20-PLCC datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER 8BIT I2C 20-SSOP datasheet.pdf
INDICATOR PANEL PRESS-IN BLUE datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
BOX PLASTIC BLK 4.48"L X 2.49"W datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 72"L X 4"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
G3 STAND datasheet.pdf
CAP FILM 0.2UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf