Panasonic Electronic Components MA3J70200L
MA3J70200L picture photo
Mfg. Part Number
MA3J70200L
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 20V 500MA SMINI3
Datasheet Download
MA3J70200L.pdf
Availability of MA3J70200L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MA3J70200L Order Process
Ship out your order
Specifications of MA3J70200L
Internal Part NumberEIS-MA3J70200L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)20V
Current - Average Rectified (Io)500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If550mV @ 500mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)5ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 10V
Capacitance @ Vr, F60pF @ 0V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-85
Supplier Device PackageSMini3-F1
Operating Temperature - Junction125°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA3J70200L
Related LinksMA3J7, MA3J70200L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
MA3J70200L Details Description
Related parts for MA3J70200L
CONN HEADER .100 DUAL STR 26POS datasheet.pdf
CONN HEADER 76POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 60V datasheet.pdf
CONN 2.0 W/B DL R/A PLUG 38CKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CABLE SOCKET 8POLE datasheet.pdf
RES 22K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf