AVX Corporation MA405C104KAA
MA405C104KAA picture photo
Mfg. Part Number
MA405C104KAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R AXIAL
Datasheet Download
MA405C104KAA.pdf
Availability of MA405C104KAA
QUANTITY
MA405C104KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MA405C104KAA
Internal Part NumberEIS-MA405C104KAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.140" Dia x 0.390" L (3.56mm x 9.91mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA405C104KAA
Related LinksMA405C, MA405C104KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MA405C104KAA Details Description
Related parts for MA405C104KAA
RES SMD 887 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONN ADAPT RP-SMA JACK-UMC JACK datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 135MA 8 OHM SMD datasheet.pdf
HEADER SNGL INLINE SOLDRTL 43POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS CABLE SKT datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 1.8V datasheet.pdf
HDM W/FA SMPO094F135F LM CONT datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf