AVX Corporation MA405C224JAA-BULK
MA405C224JAA-BULK picture photo
Mfg. Part Number
MA405C224JAA-BULK
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R AXIAL
Datasheet Download
MA405C224JAA-BULK.pdf
Availability of MA405C224JAA-BULK
QUANTITY
MA405C224JAA-BULK Order Process
Ship out your order
Specifications of MA405C224JAA-BULK
Internal Part NumberEIS-MA405C224JAA-BULK
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MA
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.140" Dia x 0.390" L (3.56mm x 9.91mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA405C224JAA-BULK
Related LinksMA405C22, MA405C224JAA-BULK Datasheet, AVX Corporation Distributor
MA405C224JAA-BULK Details Description
Related parts for MA405C224JAA-BULK
TRIMMER 20 OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
IC DETECTOR RF W/CDMA 4MICR0SMD datasheet.pdf
CBL RIBN 20COND TWIST-PAIR 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 900MA 325 MOHM datasheet.pdf
RES 220 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR STD 5-VSOF datasheet.pdf
MICRO CARD EDGE 100PIN S4 SMT SA datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 600MA AXIAL datasheet.pdf